Forum B.K.A.A.
Bialskopodlaski Klub Astronomiczny "Altair"
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zaproszenie do współpracy!

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum B.K.A.A. Strona Główna -> Obserwacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ewa
Gość






PostWysłany: Pią 13:31, 17 Mar 2006    Temat postu: Zaproszenie do współpracy!

Witam,

Od 1987 roku działa w Polsce stowarzyszenie miłośników astronomii, noszące nazwę Pracownia Komet i Meteorów (PKiM). Naszym celem jest popularyzacja astronomii meteorowej. Pracownia liczy obecnie około 50 członków z całego kraju i od kilkunastu lat jest jedną z najaktywniejszych istniejących aktualnie grup obserwatorów meteorów.
Współpracujemy z International Meteor Organization (IMO), międzynarodową organizacją koordynującą działania obserwacyjne na świecie. Wyniki analiz naszych obserwacji ukazują się w polskich i zagranicznych renomowanych czasopismach naukowych i popularnonaukowych, takich jak "Urania-Postępy Astronomii", "WGN",
'Astronomy & Astrophysics". Nasi przedstawiciele uczestniczą także co roku w International Meteor Conference, organizowanej przez IMO.

Danych naukowych nigdy nie jest zbyt dużo, więc z radością witamy w naszych szeregach każdego nowego obserwatora. Obserwacje meteorów są niezwykle proste, ponieważ nie wymagają użycia żadnego sprzętu. Jednak odpowiednio wykonywane i opracowywane mogą mieć dużą wartość naukową. Ich analizy przynoszą bowiem bardzo wiele ważnych, wartościowych informacji o pochodzeniu, ewolucji i rozkładzie
przestrzennym materii meteoroidowej w Układzie Słonecznym. A nalizy takie muszą jednak uwzględniać jak największą próbkę obserwacji, i to obserwacji przeprowadzonych w odpowiedni sposób. Dlatego też astronomia meteorowa w dużej mierze bazuje na rezultatach obserwacji prowadzonych przez miłośników astronomii.

Współpraca z nami może przybierać różne formy. Każdego zachęcamy, aby spróbował swoich sił w obserwacjach, jednak jeśli nie ma do nich odpowiednich warunków, współpraca może polegać np. na obróbce uzyskanych już danych. Chodzi głównie o pracę w programie Radiant, stworzonym specjalnie do analizy danych z obserwacji. Choć jest on stosunkowo prosty w obsłudze, można za jego pomocą odkryć nawet nowy rój meteorów!

Nasi najaktywniejsi współpracownicy otrzymują atrakcyjne nagrody: lornetki, meteoryty, książki popularnonaukowe itp. Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego obserwatora to jeden ze stałych punktów programu seminarium naukowego, organizowanego
corocznie przez PKiM. Prelegentami na naszych seminariach są nie tylko członkowie Pracowni, ale również zapraszani przez nas zawodowi astronomowie z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk oraz Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego (OAUW). W bieżącym roku na XXII Seminarium gościł m.in. dr hab. Grzegorz Pojmański – odkrywca pierwszej w tym roku komety.

Co roku organizujemy także wakacyjny obóz astronomiczny, aby umożliwić obserwatorom poznanie się, wymianę doświadczeń oraz rozwinięcie umiejętności. Obozy odbywają się w Stacji OAUW, w której znajduje się jeden z największych w Polsce profesjonalnych teleskopów – uczestnicy zawsze mają okazję zapoznać się z jego działaniem. Do ich wyłącznej dyspozycji jest zaś dużo sprzętu wysokiej klasy. Nie bez znaczenia jest też na pewno fakt, że uczestnictwo zarówno w seminariach, jak i w obozach jest całkowicie bezpłatne, a – co więcej – najczęściej pokrywamy koszty podróży.

PKiM wydaje swój dwumiesięcznik o nazwie Cyrqlarz, w którym drukujemy głównie aktualne materiały do obserwacji, a także przedstawiamy nasze osiągnięcia i wyniki. W każdym numerze są też opisane najnowsze odkrycia związane z małymi ciałami Układu
Słonecznego. Nasz dwumiesięcznik jest dostępny w taniej prenumeracie, a najaktywniejszym obserwatoro m przesyłamy go bezpłatnie. Można też zapoznać się z nim poprzez stronę [link widoczny dla zalogowanych] do której odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Na stronie znajdują się tylko podstawowe dane dotyczące obserwacji. Każdemu zainteresowanemu przesyłamy bezpłatnie komplet materiałów – takich jak poradniki, mapy nieba, formularze raportów – dzięki którym wykonanie prawidłowych obserwacji meteorów nie powinno sprawiać problemów.

Aktualnie intensywnie rozbudowujemy Polską Sieć Bolidową – projekt mający na celu wyznaczanie dokładnych orbit dzięki bazowym obserwacjom fotograficznym i za pomocą kamer wideo. Ze swojej strony możemy zapewnić wsparcie logistyczne, pomoc w budowie aparatury i w opracowaniu uzyskanych wyników.

Adresy kontaktowe:

Pracownia Komet i Meteorów
Obserwatorium Astronomiczne
Uniwersytetu Warszawskiego
Al. Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Zapraszamy do współpracy!

Ewa Zegler,
Zarząd PKiM
Powrót do góry
Arek
Współzałożyciel BKAA



Dołączył: 12 Paź 2005
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: PG5

PostWysłany: Pią 19:50, 17 Mar 2006    Temat postu:

Bardzo ciekawe Blue_Light_Colorz_PDT_15
ja juz od dłuzszego czasu interesowałem się obserwacjami meteorytów
myśle ze jesli będzie to mozliwe bym pojechał na obuz w wakacjie tylko że niemam z kim Blue_Light_Colorz_PDT_21 może ktos z was by chciał :-)
to bym był zainteresowany Blue_Light_Colorz_PDT_15


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum B.K.A.A. Strona Główna -> Obserwacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin